Když nepřichází inspirace

Rukama si podepírám bradu, v obličeji soustředěný výraz. Ze všech sil se snažím a pořád nic. Křičím do vzduchoprázdna myšlenek. Lákám libým hlasem i planými sliby. A stále nepřichází… Kdo? No přeci ona. Má INSPIRACE! Ale já se nedám. Někde přeci musí být. A tak se vydávám ji hledat.

Přátelé na telefonu

A co se takhle zeptat přítele na telefonu? Jako první mě napadne kamarád Marek, přemýšlivý introvert se sklony k filozofování. To by mohlo fungovat. Na otázku, jak vypátrat inspiraci, má jasnou odpověď: „Musíš se správně naladit. A pak hledat zdroje, odkud inspirace přichází. Až ji najdeš, tak už tě sama povede dál.“

To by mohlo fungovat. Ale neponechávám nic náhodě a volám dál. Využiji moudrost starších a stejnou otázkou potrápím svou kolegyni: „Inspirace je všude kolem nás. Někdy musíš ale trochu “stopovat“, než ji objevíš. Jen zkus trochu prohnat myšlenky a uvidíš.“

Minutový brainstorming

Vida. Poslední věta mi vlila nadšení do žil. A hned mě napadl jeden experiment, který by mi v pátrání mohl pomoci. Jako pokusného králíka si beru ještě kamarádku Radku. Úkol je prostý – během jedné minuty napsat co nejvíc myšlenek, slov či asociačních spojení, které nás napadnou ke slovu „INSPIRACE“. Zapínám stopky a tužka sviští po papíře.

A výsledek na sebe nenechává dlouho čekat: „Strom, nápad, setkání, země, květina, úsměv, lidé, naplnění, slunce, souznění, smysl, tázání, porod.“ Kamarádka pak na oplátku předčítá: „Objev, génius, jablko, zjevení, mozek, proud, člověk, kouř, báseň, noc, spánek.“

Jak na tebe působí jednotlivá slova? Je v nich něco, co s tebou souzní? V sokratovském duchu vedu vnitřní dialog. A jednotlivá písmena se pomalu řadí do slabik a slov – ZROD, RŮST, ZMĚNA. A otevřenost všemu, co přináší něco nového a smysluplného. A v hlavě se mi pomalu začínají skládat střípky mozaiky a chuť se pustit do spousty věcí, které tam venku čekají. A to je má INSPIRACE.

Tržiště inspirace

Stačilo pár dobře mířených otázek a já už konečně vím, kterou cestou se vydat hledat. A i o tom je koučink. O hledání, stopování, tápání. Ale i zrání, objevování a nacházení inspirace. Je to hra. A nemusí být nutně prohrou, pokud si na konci uvědomíme, „že víme, že nic nevíme.“ Protože díky tomu se máme pořád co učit. A inspiraci můžeme nacházet i tak, že část svého času věnujeme lidem či organizacím, kteří nám na oplátku nabídnou ochutnat něco nového.

Dobro-volná inspirace

Pokud chcete pomáhat tím, co umíte, ale času nemáte nazbyt, zajímat by vás mohl internetový projekt UmSemUmTam.cz. Ten nabízí možnost podpořit neziskové organizace tím, že jim během pár hodin pomůžete s konkrétním úkolem. „Burzu pomoci“ najdete i na webovém portále Budupomahat.cz, který otevírá prostor pro setkávání nabídky a poptávky po dobrovolnictví. Najdete zde mimo jiné aktuální akce a kampaně, do kterých se můžete zapojit.

A do třetice zavítejte na stránky Dobrovolnik.cz, jejichž součástí je i databáze dobrovolnických příležitostí po celé České republice.

Našli jste svou inspiraci?

Přeji vám barevné podzimní dny plné inspirace a budu se těšit na pravidelná setkávání v rubrice „Společensky prospěšný koučink“. A pokud byste se i vy chtěli podělit o to, co vás samotné inspiruje, přispět můžete i vlastním článkem v této rubrice. Tak se neváhejte ozvat.


Článek jsem vytvořila pro KoucinkPortal.cz